Курсовая работа: Оцінка фінансового стану підприємства
Джерела покриття
Видатки
Прибуток від звичайної діяльності
ПДВ, що надходять у складі виручки
від реалізації продукції
Економія від зниження вартості
будівництва
Прибуток у капітальному будівництві
Амортизація на повне відтворення ОФ
Амортизація на капітальний ремонт
Мобілізація внутрішніх ресурсів у
будівництві
Приріст сталих пасивів
Надходження від батьків на
утримання дитячого садку
Асигнування з бюджету
Довгострокові кредити
Усього
1.Капітальні вкладення
60
69,8
505,2
75
350
1060
2.Приріст нормативу оборотних
коштів
31,1
31,1
3.збитки ЖКГ
90
90
4.Капітальний ремонт
336,8
336,8
5.Фінансові резерви
75,7
75,7
6.Розвиток виробництва
909
909
7.Соціальний розвиток
63
63
8.Матеріальне заохочення
227,3
227,3
9.Науково-дослідні роботи
80
80
10.Утримання дитсадку
150
50
200
11.ПДВ,що сплачується
постачальником
1638
1638
12.ПДВ до бюджету
1282
1282
13.Податок на прибуток
505
505
Усього
2020
2920
60
69,8
505,2
336,8
75
31,1
50
80
350
6487,9
Розрахунок до
таблиці 1.
Знайдемо норматив
оборотних коштів щодо сировини і основних матеріалів на 2010 р. Він дорівнює
множенню норми оборотних коштів в днях на одноденне витрачання сировини,
матеріалів, напівфабрикатів (тис. грн.). Норма складається з суми декількох
видів запасів.
Поточний запас
дорівнює половині середнього інтервалу між поставками.
Пз=(360/n)*50%,
Де n – кількість
поставок у році, дано по умові.
ПзА=(360/5)*50=36
днів,
ПзБ=(360/12)*50=15
днів,
ПзВ=(360/20)*50=9
днів.
Транспортний
запас дорівнює різниці між часом перебування вантажу в дорозі від постачальника
до споживача (дано по умові) та часом пробігу розрахункових документів (дано по
умові) .
ТрА=7-4=3 дні,
ТрБ=5-3=2 дні,
ТрВ=3-2=1 день.
Підготовчий запас
дорівнює часу, необхідному для прийняття, розвантаження, сортування,
складування матеріалів і часу, необхідному для підготовки до виробництва (дано
в умові).
ПзА=1+2=3 дні,
ПзБ=2 дні,
ПзВ=1 день.
Страховий запас
складає половину від поточного запасу.
СзА=36/2=18 днів,
СзБ=15/2=7,5
днів,
СзВ=9/2=4,5 днів,
Норма в днях
дорівнює сумі поточного, транспортного, підготовчого і страхового запасів.
НдА=36+3+3+18=60
днів,
НдБ=15+2+2+7,5=26,5
дня,
НдВ=9+1+1+4,5=15,5
дня.
Витрати 4
кварталу на матеріали дорівнює 30% від річних витрат на матеріали.
Матеріал А =
900*30%=270 тис. грн.,
Матеріал Б =
600*30%=180 тис. грн.,
Матеріал В =
1500*30%=450 тис. грн..
Одноденні витрати
сировини, матеріалів і покупних напівфабрикатів (тис. грн.) визначається за
кошторисом витрат на виробництво 4 кв. планового року діленням їх суми на 90
(кількість днів у кварталі).
ОвА=270/90=3 тис.
грн.,
ОвБ=180/90=2 тис.
грн.,
ОвВ=450/90=5 тис.
грн..
Норматив
оборотних коштів:
НрА=3*60=180 тис.
грн.,
НрБ=2*26,5=53
тис. грн.,
НрВ=5*15,5=77,5
тис. грн..
Усього
180+53+77,5=310,5 тис. грн..
Розрахунок до
таблиці 2.
Тривалість
виробничого циклу в днях, собівартість одиниці продукції в тис. грн., у трому
числі витрати в 1-й день виробництва та обсяг виробництва в 4 кварталі
планового року (шт.) дані за умовою.
Коефіцієнт
зростання витрат визначається по формулі:
Кзв=(А+0,5*Б)/(А/Б),
Де А – витрати ,
які здійснюються одноразово на початку виробничого циклу.
Б – наступні
витрати, що входять в собівартість продукції. Вони дорівнюють різниці між
виробничою собівартістю одиниці продукції та витрати в 1 день виробництва.
КзвА=(1,1+0,5*(2,2-1,1)/2,2=0,8
КзвБ=(0,6+0,5*(1,6-0,6)/1,6=0,7
КзвВ=(1,4+0,5*(2,4-1,4)/2,4=0,8
Норма оборотних
коштів у днях дорівнює добутку коефіцієнта зростання витрат на тривалість
виробничого циклу в днях:
НокА=4*0,8=3,2
днів,
НокБ=7*0,7=4,9
днів,
НокВ=4*0,8=3,2
днів.
Обсяг виробництва
в 4 кварталі у тис. грн. дорівнює добутку обсягу виробництва у штуках і
собівартості одиниці продукції (дано по умові)
ОвА=2,2*450=990
тис. грн.,
ОвБ=1,6*400=640
тис. грн.,
ОвВ=2,4*300=720
тис. грн..
Одноденний випуск
продукції дорівнює відношенню обсягу виробництва в 4 кварталі (у тис. грн.) і
кількості днів в кварталі (90)
ОвА=990/90=11
тис. грн.,
ОвБ=640/90=7,1
тис. грн.,
ОвВ=720/90=8 тис.
грн..
Усього = 11
+7,1+8=26,1 (тис. грн.)
Норматив оборотних
коштів дорівнює добутку одноденного випуску продукції (тис. грн.), тривалості
виробничого циклу в днях та коефіцієнту зростання витрат.
НоА=11*4*0,8=35,2
тис. грн.,
НоБ=7,1*7*0,7=
34,8 тис. грн..
НоВ=8*4*0,8=25,6
тис. грн..
Усього =
35,2+34,8+25,6=95,6 тис. грн..
Розрахунок до
таблиці 3.
Норматив для
незавершеного виробництва береться з таблиці 2. Норматив на початок планового
року та оборотних коштів щодо запасних частин, МШП і витрати майбутніх періодів
задані по умові.
Норма оборотних
коштів: інші матеріали, допоміжні матеріали, паливо, готовая продукція задані
по умові.
Ном=310,5 тис.
грн.
Ннв=95,6 тис.
грн.
Витрати 4
кварталу розраховуються виходячи з даних кошторису витрат на виробництво і
реалізацію продукції і даних по витратах основних матеріалів, а так само
обсягів виробництва 4 кварталу.
Сировина і
матеріали:
Витрати 4 кв. =
витрати з кошторису (по умові) * обсяг виробництва 4 кв. =
6000-(900+600+150)*0,3=900 тис. грн..
Одноденні витрати
= витрати 4 кв./90 днів =900/90=10 тис. грн..
Норма в днях – 40
днів.
Норматив у тис.
грн. = Одноденні витрати *норму в днях = 10*40=400 тис. грн..
Допоміжні
матеріали:
Витрати 4 кв. =
790*0,3=237 тис. грн.
Одноденні витрати
= 237/90=2,6 тис. грн..
Норма в днях = 30
днів.
Норматив у тис.
грн.. = 2,6*30=78 тис. грн..
Паливо:
Витрати 4 кв. =
1100*0,3=330 тис. грн..
Одноденні витрати
= 330/90 = 3,7 тис. грн..
Норма в днях = 10
днів.
Норматив у тис.
грн..= 3,7*10=37
Запасні частини і
МШП:
Норматив
оборотних коштів по запасних частинах, МБП – 130 тис. грн.
Витрати 4 кв. =
150*0,3=45
Одноденні витрати
= 45/90=0,5
Норма в днях =
130/0,5=260
Витрати майбутніх
періодів:
Норматив
оборотних коштів по витратам майбутніх періодів -120 тис. грн.
Готова продукція:
Витрати 4 кв. =
12000*0,3=3600 тис. грн.
Одноденні витрати
= 3600/90=40 тис. грн.
Норма в днях = 9
днів.
Норматив у тис.
грн. = 40*9=360 тис. грн.
Всього норматив
на кінець року = сума усіх нормативів у тис. грн.. =
310,5+400+78+37+130+95,6+120+360=1531,1 тис. грн.
Норматив на
початок планового року = 1500 тис. грн.
Приріст нормативу
в плановому році = 1531,1-1500=31,1 тис. грн.
Розрахунок до
таблиці 4.
Приріст нормативу
в плановому році складає 31,1 тис. грн..
Знаходимо джерела
покриття:
А)приріст коштів,
прирівняних до власних, складає 20 тис. грн.
Б)прибуток
дорівнює різниці приросту нормативу в плановому році та приросту коштів,
прирівняних до власних = 31,1-20=11,1 тис. грн.
Розрахунок до
таблиці 5:
Вартість ОФ на
початок планового року, вартість ОФ, ведених у березні і вартість ОФ, виведених
у липні, задані по умові.
Середньорічна
вартість ОФ введених в березні визначається розподілом добутку їх вартості і
кількості місяців їх експлуатації на 12 ( кількість місяців у році)
Сувед=(850*9)/12=637,5
тис. грн.
Середньорічна
вартість ОФ вибулих з 1 липня визначається розподілом добутку їх вартості і
кількості місяців їх не експлуатації на 12 ( кількість місяців у році)
Свиб=(180*6)/12=90
тис. грн.
Середньорічна
вартість ОФ у плановому році дорівнює вартості ОФ на початок планового року з
урахуванням середньорічної вартості ОФ введених і вирахуванням середньорічної
вартості ОФ вибулих протягом року.
Сварт.=5970+637,5-90=6517,5
тис. грн.
Розрахунки до
таблиці 6.
Залишки не
реалізованої продукції на початок планового року, очікувані залишки
нереалізованої продукції на кінець року, а також відношення оптових цін і
собівартості продукції дані по умові.
Залишки
нереалізованої продукції на початок планового року - 800 тис. грн.
Очікувані залишки
нереалізованої продукції на кінець року – 200 тис. грн.
Випуск товарної
продукції в плановому році визначається згідно кошторису шляхом підсумуванням
відповідних пунктів і дорівнює 12000 тис. грн.
Всього реалізація
за собівартістю = 12000+800-200=12600
Обсяг реалізації
за оптовими цінами дорівнює добутку залишків на відношення оптових цін і
собівартості та добутку виробничої собівартості товарної продукції на
відношення оптових цін і собівартості:
800*1,14=912 тис.
грн.
12000*1,16=13920
тис. грн.
200*1,16=232 тис.
грн.
Всього реалізація
за оптовими цінами: 13920+912-232=14600
Прибуток дорівнює
різниці оптових цін та собівартості:
912-800=112 тис.
грн.
13920-12000=1920
тис. грн.
232-200=32 тис.
грн.
Всього прибутку:
1920+112-32=2000
ПДВ постачальника
= матеріальні витрати з кошторису(1,1-1,5)*0,2=8190*0,2=1638 тис. грн.
ПДВ до бюджету =
плановий обсяг реалізації продукції за оптовими цінами (сума усіх показників)
*0,2- ПДВ постачальника = 14600*0,2-1638=1282 тис. грн.
Розрахунки до
таблиці 7.
Прибуток від
звичайної діяльності дорівнює прибутку від операційної діяльності за
вирахуванням відсотків по кредиту.
Прибутку від
операційної діяльності дорівнює сумі прибутку від реалізації (таблиця 6), інших
операційних доходів за вирахування адміністративних витрат і витрат на збут
продукції.
Под=2000+(70,5+90,5+9+60)-20-120=2090
Пзд=2090-350*0,2=2090-70=2020
тис. грн.
Середньорічна
вартість ОФ = 6517,5 тис. грн. (таблиця 5)
Середньорічна
вартість оборотних коштів дорівнює середньому арифметичному від вартості
оборотних коштів на початок і кінець року ( дані наведені в умові)
Свок=(1500+1531,1/2=1515,55
тис. грн.
Рівень
рентабельності дорівнює відношенню прибутку від звичайної діяльності до суми середньорічної
вартості основних фондів і оборотних коштів.
Р=2020*100%(1515,55+6517,5)=2020/8033,05=25,1%
Розрахунки до
таблиці 8.
Прибуток від
звичайної діяльності – 2020 тис. грн.
Податок на
прибуток складає 25 %, таким чином, чистий прибуток складає:
Пп.=2020*0,25=505
тис. грн.
Чистий прибуток
дорівнює різниці прибутку від звичайної діяльності та податку на прибуток.
Чп=2020-505=1515
тис. грн.
Прибуток
розподіляється відповідно до відсотків, вказаних в умові по наступним
напрямкам:
На створення
фінансового резерву = Чп*0,05=1515,0,05=75,7 тис. грн.
На розвиток
виробництва = Чп*0,2=1515*0,2=303 тис. грн.
На матеріальне
заохочення = Чп*0,15=1515*0,15=227,3
Розмір вкладень
на капітальне будівництво дорівнює прибутку розрахованого в таблиці 10.
Розрахунки до
таблиці 9.
Розрахунок
амортизаційних відрахувань виконується таким чином на основі даних вказаних в
умові.
Група 1:
Будівля виробничого
цеху:
1 квартал –
3500*0,02=70 тис. грн.
2 квартал –
(3500-70)*0,02=3430*0,02=68,6 тис. грн.
3 квартал –
(3430-68,6)*0,02=3361,4*0,02=67,2 тис. грн.
4 квартал –
(3361,4-67,2)*0,02=3294,2*0,02=65,9 тис. грн..
Приміщення
складу:
1 квартал –
600*0,02=12 тис. грн.
2 квартал – (600-12)*0,02=558*0,02=11,8
тис. грн.
3 квартал – (588-11,8)*0,02=576,2*0,02=11,5
тис. грн.
4 квартал – (576,2-11,5)*0,02=564,7*0,02=11,3
тис. грн.
Адміністративний
корпус:
1 квартал –
500*0,02=10 тис. грн.
2 квартал – (500-10)*0,02=490*0,02=9,8
тис. грн..
3 квартал –
(490*9,8)*0,02=480,2*0,02=9,6 тис. грн.
4 квартал – (480,2-9,6)*0,02=470,6*0,02=9,4
тис. грн.
Група 2
1 квартал –
350*0,1=35 тис. грн.
2 квартал –
(350-35)*0,1=315*0,1=31,5 тис. грн.
3 квартал –
(315-31,5-180)*0,1=103,5*0,1=10,4 тис. грн.
4 квартал –
(103,5-10,4)*0,1=93,1*0,1=9,3 тис. грн.
Група 3
1 квартал –.
900*0,06=54 тис. грн.
2 квартал – (900-54+850)*0,06=1696*0,06=101,8
тис. грн.
3 квартал – (1696-101,8)*0,06=1594,2*0,06=95,7
тис. грн..
4 квартал – (1594,2-95,7)*0,06=1498,5*0,06=89,8
тис. грн.
Група 4
1 квартал –
120*0,15=18 тис. грн.
2 квартал –
(120-18)*0,15=102*0,15=15,3 тис. грн.
3 квартал –
(102-15,3)*0,15=86,7*0,15=13 тис. грн.
4 квартал – (86,7-13)*0,15=73,7*0,15=11,1
тис. грн.
Розрахунки до
таблиці 10
Загальна сума
амортизації визначається підсумуванням щоквартальних амортизаційних відрахувань
і складає:
А=199+238,8+207,4+196,8=842
тис. грн.
Використовуючи
дані по амортизації, спрямовані на капітальне будівництво – 60 % від загальної
суми амортизації та амортизації на капітальний ремонт – 40 % від загальної суми
амортизації, знаходимо амортизацію по даним видам:
Акап.рем.=842*0,4=336,8
тис. грн.
Акап.буд. =
842*0,6=505,2 тис. грн.
Розрахунки до
таблиці 11.
Прибуток дорівнює
обсягу капітальних вкладень за вирохуванням внутрішніх джерел (мобілізація
внутрішніх ресурсів, прибуток в будівництві, економія від зниження вартості
будівництва), розміру банківського кредиту і амортизаційних відрахувань на
відновлення ОФ. Використовуючи дані по амортизації, розміру баньковського
кредиту, розрахуємо прибуток:
П=1060-(75+25+60)-350-505,2=1060-160-350-505,2=44,8
тис. грн..[ 12, с. 1-22 ]
Висновок
Фінансовий стан
підприємства - це комплексне поняття, яке є результатом взаємодії всіх елементів
системи фінансових відносин підприємства, визначається сукупністю
виробничо-господарських факторів і характеризується системою показників, що
відображають наявність, розміщення і використання фінансових ресурсів.
Метою оцінки
фінансового стану підприємства є пошук резервів підвищення рентабельності
виробництва і зміцнення комерційного розрахунку як основи стабільної роботи
підприємства і виконання ним зобов'язань перед бюджетом, банком та іншими
установами.
Інформаційною
базою для оцінювання фінансового ста¬ну підприємства є: баланс (форма № 1);
звіт про фінансові результати (форма № 2); звіт про рух грошових коштів (форма
№ 3); звіт про власний капітал (форма № 4); примітки до звітів з показниками та
поясненнями, що забезпечують деталізацію та обґрунтованість статей фінансових
звітів; статистична звітність та оперативні дані.
Можна назвати
шість основних прийомів аналізу: горизонтальний (часовий) аналіз, вертикальний
(структурний) аналіз, трендовий аналіз, аналіз відносних показників
(коефіцієнтів), порівняльний аналіз, факторний аналіз.
Методи
фінансового аналізу: неформалізовані та формалізовані методи аналізу,
традиційні методи економічної статистики, математико-статистичні методи,.
Фінансовий аналіз
здійснюється за допомогою таких моделей як дескриптивні, предикативні та
нормативні.
Для оцінки
фінансового стану підприємства треба оцінити його ліквідність,
платоспроможність, фінансову стійкість і зробити комплексну оцінку фінансового
стану підприємства.
Стійке фінансове
становище підприємства є не подарунком долі або щасливим випадком його історії,
а результатом вмілого, прорахованого управління усією сукупністю
виробничо-господарської діяльності підприємства.
Одним з
найважливіших напрямків розвитку оцінки фінансового стану підприємтва є його
автоматизація за допомогою таких програм як «Нострадамус», MS Excel, «Аналіз
фінансового стану підприємства».
Список
використаних літературних джерел
1. Алєксєєв Ігор Валентинович, Мороз
Анатолій Степанович, Романів Євген Миколайович, Хома Ірина Борисівна. Фінансовий
аналіз: техніка розрахунків та моделювання економічних ситуацій: Навч.посіб. /
Національний ун-т "Львівська політехніка". — Л. : Бескид Біт,
2003.-152 с.
2. Білик Марія Дмитрівна, Павловська
Олена Валентинівна, Притуляк Наталя Миколаївна, Невмержицька Наталія Юріївна.
Фінансовий аналіз: Навч. посібник / Київський національний економічний ун-т ім.
Вадима Гетьмана. — К. : КНЕУ, 2005. — 592с.
3. Бородіна О.І. Фінанси
підприємства. – М. : ЮНІТІ, 2000 р.
4. Бутинець Ф. Ф., Мних Є. В.,
Олійник О. В. Економічний аналіз. Практикум: Навч. посібник для студентів
вузів. — Житомир: ЖІТІ, 2000. — 416 с.
5. Гайдис Надія Михайлівна.
Фінансовий аналіз: Навч.-метод. посібник для студ. вищих навч. закл. /
Національний банк України; Львівський банківський ін-т. — Л. : ЛБІ НБУ, 2006. —
414с
6. Дєєва Надія Миколаївна, Дедіков
Олексій Іванович. Фінансовий аналіз: Навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл.,
які навч. за освітньо-професійною програмою спеціаліста зі спец. "Облік і
аудит" / Дніпропетровська держ. фінансова академія. — Д. : ДДФА, 2005. —
323с.
7.Житна І. П. Економічний аналіз
господарської діяльності підприємств. — К.: Вища шк., 2001.
9. Кононенко О. Аналіз фінансової
звітності – Х.: Фактор, 2002. – 144 с.
10. Коробов М. Я.
Фінансово-економічний аналіз діяльності підприємств. — К.: Знання, 2005.
11. Коробов М.Я.
Фінансово-економічний аналіз діяльності підприємств. 2-ге вид. – К.: ТОВ
„Знання”, 2001 – 378 с.
12. Методичні вказівки до виконання
курсової роботи з дисципліни “Фінанси підприємств» для студентів напрямку
«Економіка і підприємство»/ Укладачі: Л.В. Харківська, С.М. Смірна. – Луганськ
: Видавництво Східноукраїнського національного університету ім.. В. Даля, 2007.
– 24 с.
13. Мец В. О. Економічний аналіз
фінансових результатів та фінансового стану підприємства: Навч. посібник. —
Київ: КНЕУ, 2003. — 132 с.